Sauna ve Buhar Odası

"Sıcak Keyifler..."

Yorucu iş yaşamı ve kent karmaşasından  gün sonunda kurtulmanın en kolay ve en keyifli yolları....

Buhar banyosu, ister kuru (sauna) ister ıslak (buhar) olsun, vücut toksinlerinden arınmanın en basit yolu olarak düşünülmüştür. Bu yolla cildin gözenekleri açılır, milyonlarca ter bezesi salgılama yapmaya başlar, vücut ürettiği metabolik maddeleri ve diğer atıkları dışarı atar. Ter, neredeyse idrarla aynı elementleri içerir ve bu yüzden de cilt bazen üçüncü böbrek olarak adlandırılır. Terleme yoluyla vücut atıklarının %30’a kadar varan miktarı vücuttan uzaklaştırılır. Vücut sıcaklığı yükseldikçe vücudun buna doğal tepkisi terlemek ve böylece terin üzerinden buharlaşması ile kendisini serinletmek olur. Saunada insanın toksinle dolu terleri vücut üzerinde kurur. Bu yüzden de sauna seansı sonrasında duş alınması tavsiye edilir. Ancak % 100 nem ortamı sağlayan buhar banyosunda bu buharlaşma mümkün değildir, bu yüzden vücut ısısında düşüş ya çok az gerçekleşir veya hiç olmaz.

BUHAR ODASI İLE SAUNA ARASINDAKİ FARK

Buhar Odasında jeneratör odanın dışındadır, Sıcaklık en fazla 45°C civarındadır, Nem oranı %100e yakındır, Duvar/ tavan seramikleri kullanılabilir, eğimli tavan önemle tavsiye edilir, zeminde kanal olması gerekir, tüm iç yüzeylere sızdırmazlık kaplaması yapılmalıdır. Saunada ise, sauna ısıtıcısı odanın içindedir, sıcaklık en fazla 90 °C civarındadır, nem oranı %25e varır, duvarda ve tavanda seramik malzemeler bulunmaz, tavan düzdür, zemin kanalı gerekmez, su geçirmezlik özelliği gerekli değildir.

SAUNA’NIN FAYDALARI

 • Yorgunluğa ve bitkinliğe sebep olan faktörleri ortadan kaldırır. 
 • Vücuda zararlı kurşun, kadmiyum, natriyum gibi metalleri kollestrol ve tuzları terleme yolu ile dışarı atarak vücudun direncini arttırır. 
 • Kalp–dolaşım ve sinir sistemini rahatlatan bir kültür-fizik etkisi yaratır. 
 • Kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar. Vücudun ısı, değişimleriyle kalp atım sayısı ( nabız ) arasında doğrusal bir ilişki vardır. Saunadaki sıcak havaya bağlı olarak vücut ısısı artar, nabız artışı da bununla beraber artar. Saunada nabız istirahat haline göre %50-60 artar dakikada 100- 150 atıma çıkabilir. Nabızdaki bu hızlı artışa karşın kan basıncında (tansiyonda) Sistolde çok hafif bir artış olur. Bu nedenle dolaşım sistemine binen gerçek yük düşüktür. Az antrenmanlı kalpler bile saunaya kolayca uyum sağlayabilirler. İyi antrenmanlı sporcularda yapılan nabız karşılaştırmalarında 90°C sıcaklığındaki bir saunada 15 dakika kalmak nabız ölçümlerinde 3000 m. koşuya eşit olduğu görülmüştür.
 • Cildin güzel ve temiz kalmasını sağlar. Düzenli kullanıldığında cildin ölü hücrelerden arınarak son derece pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlar. Dolaşım sistemini hızlandırıp, düzenleyerek kan proteinlerini arttırır, oksijenin hücrelere daha yoğun ulaşmasını sağlar. 
 • Gerginliği alır, günlük stres karşısında etkili bir dengeleyicidir. 
 • Dinlenme ve rahatlama ortamıdır, insanların zinde bir bünye kazanmaları sağlar. Sauna insanın oturur halde terlediği yerdir. Pasif durumda iken kaliteli şekilde terlemenin avantajları fazladır. En başta aktif terlemede oluşan yorgunluğun tam tersine saunada terleme ile yorgunluk giderilir. Toksin metabolizma artıklarının deri gözeneklerinden ter yoluyla uzaklaştırılması genel rahatlama ve gevşemeyi sağlar. 
 • Antikor üretimini artırması vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir (Deri tabakasının üst düzeyinde sıcaklık normalden 10° C daha fazla yükselir, aynı zamanda deri tabakasının altında sıcaklık normalden 1° C daha artar. Bu da vücuttaki hastalıklara karşı koyan madde olan antikor üretimini artırır). 
 • Egzersiz yaptıktan sonra sauna seansları adale ağrılarına sebep olan laktik asidin terleme yolu ile atılmasını sağlar. Saunanın rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi yorgunluk, stres gibi olumsuzlukları ortadan kaldırarak sinir sistemine olumlu etki yapar, solunum yolları üzerinde düzenleyici etki yapar.
   

 


BUHAR ODASI

Islak zemin malzemesi ile kaplanmış mekanların, -buhar üreten bir sistem olan- buhar jeneratörüyle üretilen buharla beslenip, içeriye dolan buharla banyo alınan odalara Buhar Odası denir. Eğer bu oda, ıslak zemin malzemesi yerine termoplastik malzemelerden ve hazır olarak oluşturulursa buna da Buhar Kabini denir.

BUHAR ODASININ FAYDALARI

 • Buhar banyosu rahatlamanızı sağlar. Vücuttaki toksinleri atar, günboyu yaşadıgınız stresi vücudunuzdan atarsınız.
 • Buharın sıcaklığı ( 45°C ) vücut gözeneklerini açar, kan dolaşımını düzenler. 
 • Buharla banyosu ile birlikte, cildinizdeki ölü hücreler dökülerek yenilenir ve genç hücrelerin ortaya çıkması pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar. 
 • Buhar odası kabinlerinin içindeki koku dağılımı ile (çam ve okaliptus gibi) kokular buharla yayılarak nefes almayı kolaylaştırır. Solunum yollarınız buharın sağladığı nemle yumuşar, nefes almanız esans veya herbal faydalı bitkilerle kolaylaşır.
 • Buhar Banyosu yumuşaktır, yüksek ısı olmaması kullanıcılara kolaylık sağlar, yormaz ve dinlendirir. Buhar odası bakımı sonrası kaslardaki ağrı ve sızılar azalır, cilt derinlemesine temizlenir ve ihtiyaç duyduğu nemi tekrar kazanır.
 • Buhar Banyosu ve buhar inhalasyonu, solunum şartlarında düzelme için etkin bir tedavidir ve soğuk algınlığında, sinüzitte, bronşitte, alerjik hastalıklarda tavsiye edilir. *Buhar, üst solunum yolu zarlarının iltihaplanmasında ve tıkanmasında rahatlama sağlar. 
 • Havayı nemlendirerek boğaz tahrişini iyileştirir. 
 • Buhar, spazmlı solumayı (astım, boğmaca) iyileştirir. 
 • Buhar, sekresyonu serbestleştirerek boğazdan ve akciğerlerden mukus salgılanmasını uyarır. 
 • Buhar, kasları gevşetir ve öksürüğü azaltır.
 • Buhar, mukus zarlarını aşırı kurumaktan korur.

 

Top