Havuz Küpeşteleri - Sundeck - Platformlar

"Güneşlenmek için Zengin Tasarımlar..."

Havuzun içi kadar dışı da önemlidir, Estetik güneşlenme platformları havuzunuza değer katar...

AHŞAP PLATFORMLARDA KULLANILAN BAZI AĞAÇ CİNSLERİ

IROCCO

Batı, orta ve doğu Afrika, L, Sierre Leona, Fildisi sahili, Gana, Benin, Nijerya, Kamerun, Kongo, Zaire, Angola, Mozambik, Tanzanya, Uganda. Diri odun 5-10 cm genişlikte, sarımsı beyaz ile gri renkte, öz odun baslangıçta gri sari ile açık kahverengi olup daha sonra altın sarısı ile kahverengine dönüşür. Kolay kurutulur, fakat çatlama ve çarpılmaya dikkat edilmelidir. Diri odun, odun mantar ve böceklere karsı hassas, öz odun mantar, termit ve deniz hayvanlarına dayanıklıdır. Diri odun kolay, öz odun son derece güç emprenye edilir. Dekoratif üst yüzey kaplamalarda kesme kaplama levha olarak, mobilya, parke yapımında, binalarda iç ve dış kısımlarda, kapı, pencere imalinde, küçük gemi, vagon, köprü yapımında, traverst, kimyasal madde kapları, laboratuvar masaları, bahçe mobilyası, tornacılık ve oymacılık kullanılır. 

Kullanım yerleri: İç ve dış doğrama, parke, masif halde marangozluk, merdiven, tornacılık, iskele, köprü işleri, yacht, gemi-güverte-omurga inşaatı.
 

ACAJOU KERESTE (PERGOLADA )

Diri odun 3-6 cm genişlikte, sarımsı renkte, öz odun açık pembemsi kahverengi olup kesimden sonra kırmızımsı  kahverengine dönüşür. Lif yapısı düzgün ve girift, şeritli, kaba iğne çizikli, parlak dekoratif. Diri odun az dayanıklı olup, böceklere karşı hassas, öz odun, mantar ve böceklere karşı oldukça dayanıklıdır. Hızlı kurutulabilir. Diri odun orta derecede güç, öz odun son derece güç emprenye edilir.

Kullanım yerleri: Genellikle kesme  kaplama imalinde, mobilya, lambri, kapı, parke, gemi, vagon ve uçak yapımında, özellikle müzik aletleri, markiteri, tornacılık ve oymacılıkta kullanılır.
 

LİMBA KERESTE ( PERGOLADA )

Tomruk özellikleri : Diri odun 10 cm kadar genişlikte, Öz odunla aynı renkte, öz odun sarımsı kahverengi, bazen koyu renkli şeritler nedeniyle güzel görünüşlü, lif yapısı düzgün ve girift, hafif parlak, dekoratif. Öz odun mantarlara karşı dayanıksız, termit ve böceklere karşı hassastır. Kurutulması kolay ve hızlıdır. Diri odun orta derecede güç, öz odun son derecede güç emprenye edilir. 

Kullanım yerleri: Koyu renkli şeritli öz odunu son derecede dekoratif kaplama levha imalinde, kontraplaklarda, mobilya, iç marangozluk işlerinde, tornacılık, oymacılık ve markiteride kullanılır.
 

LAREKS KERESTE

Tomruk özellikleri : Diri odun 1-3 cm genişlikte ve sarımsı renkte, öz odun kırmızımsı kahverengi, sonradan koyulaşarak koyu kırmızımsı kahverengine dönüşür. Tekstur ince ve yeknasak, lifler düzgün  budaklı, çok dekoratif. Çarpılmaya eğilimi vardır. Budaklar çatlar ve gevşer mantarlara karşı orta derecede dayanıklı, böceklere karşı hassastır. Diri odun orta derecede, öz odun güç emprenye  edilir.  

Kullanım yerleri: İğne yapraklı ağaçlar içinde en sert ve esnek olanıdır. Bu nedenle dayanıklılık ve yüksek direnç özellikleri  arzu edilen yerlerde geniş çapta kullanılmaktadır, dış cephe kaplamaları,lambri, mobilya ve yonga levha endüstrisinde, kimyasal malzeme fıçıları yapımı, tornacılık, tel direği, çit direği, toprakla temas eden yerlerde, su içi inşaatlarda, kapı, pencere doğraması, döşeme tahtası olarak ve gemi yapımında kullanılır.
 

ÇAM KERESTE

Diri odun yaklaşık 5 cm genişlikte, açık gri renkte, öz odun açık pembemsi kahverengidir. Gerek açık havada, gerekse fırında hızlı ve iyi bir şekilde kurutulabilir. Diri odun mantar ve böceklere karşı dayanıksız, öz odun mantar ve böceklere karşı dayanıklı, deniz hayvanlarına ve açık hava şartlarına karşı dayanıksızdır. Güç emprenye edilir. 

Kullanım yerleri: Özellikle mobilyaların iç kısımlarında üst yüzey kaplama olarak, kontraplak, kontrtabla yapımında mobilya iç bölümlerinde binalarda iç kısımlarında, karoser, uçak, sportif deniz araçları, sandık, puro kutuları ve kağıt odunu olarak kullanır. Kuzey ve Orta Avrupa, Güney İspanya, Kuzey İtalya, Makedonya, Türkiye, Kafkaslar ve İran.
 

İPE

Brezilya, Tropikal Amerika ve Antiller Tomruk Özellikleri: Öz odunu sınıflandırmak gerekirse yeşilimsi kahverengiden siyahımsıya doğrudur. Koyu parlak kesince kabuk altı beyazımsıdan sarıya doğrudur. Ipe’nin orta boyda dokusu az parlak cila gibi ,dış görünüşü yağlı dokulu. Damarları düzgünden düzensizliğe doğru bir yapıya sahiptir. Çok kuvvetli ağır, dayanıklı, sıkı ve yoğundur. Ipe oldukça sağlam bir ağaçtır. Kurutması çok önemlidir. Aşırı derecede fırınlanırsa monte ederken çekme veya büzülme yapar. 

Kullanım yerleri: İpe nerede olursa olsun ideal sağlam bir ağaçtır. Şaşılacak  şekilde dirençlidir. Demiryolunda, ağır inşaat yapımında el aletlerinde, dekoratif kaplamada kullanılır. Lamine parke ve masif parkesi aranılan değerli bir ağaç olduğundan az bulunur. Dış mekanda havuz kenarında deck olarak kullanımı yaygındır.
 

DOUSIE

Batı ve Doğu Afrika, Gine, Fildişi Sahili, Gana, Nijerya, Kamerun, Gabon, Kongo, Zaire, Angola, Uganda, Kenya, Mozambik.  Diri odun 3- 5 cm genişlikte, beyazımsı ile açık sarı renkte. Öz odun kırmızımsı kahverenginde olur. Diri odun böceklere karşı hassas, öz odun mantar ve böceklere karşı çok dayanıklı, termitlere, asitlere karşı oldukça dayanıklı, deniz hayvanlarına karşı dayanıklıdır. Diri odun orta derecede güç, öz odun çok güç emprenye edilir. Kaplama levha olarak, mobilya ve parke imalatında, binalarda iç ve dış kısımlarda, su içi inşaatlarda, gemi, vagon, uçak ve köprü yapımında kullanılır. Meşe ve tik yerine kullanılabilen bir ağaç türüdür.
 

TEAK

Güneydogu Asya, Hindistan, Burma, Tayland, Kamboçya, Vietnam, Java bünyesinde bulundurduğu yağ nedeniyle (yağı yılda bir haricen sürülerek yenilenmek koşulu ile) her türlü hava koşullarına dayanabilen, yılların yıpratamadığı ağaçtır. Bu özelliklerinden dolayı ağaçların en  kıymetlisidir. Nadirdir, zira teak ağacı yalnız Uzakdoğu’da Burma olarak bilinen Myanmar ve Endonezyada yetişir. Az miktarda da buraya komşu ülkelerde bulunur. Dış odunu gri, iç odunu sarımsı açık kahverengi olup, iç odunu açık havada ve kendiliğinden koyulaşıp koyu kahverengi olur. Suyu adeta iter, böcek ve mikroorganizmalar tarafından kolay yıkımlanmaz, zor verniklenir, hava kurusu özgül ağırlığı yaklaşık 0,66 gr/cm³’dür. Dayanıklı bir sert ağaç çeşididir. Dayanıklılığı, ısı ve nem farklılıklarına uyumu, yaşlandıkça güzelleşmesi sebebiyle teak ağacı, hayatın birçok alanında ve özellikle de denizcilikte yüzyıllardır kullanılıyor. Teak aşırı derecede yoğun dokulu, bozulma, eğilme, çekme ve şişmeye karşı koyan sert bir ahşaptır. Doğal yağının içeriği sürekli bir koruma gerçekleştirdiği için uzun senelerce dışarıda bırakılabilir. 

Kullanım yerleri: Gemilerde güverte kaplamalarında çok kullanılır. Mobilya yapımında iç ve dış marangozluk işlerinde, kapı, pencere doğramalarında, parke, bahçe mobilyası, lambri, asitlere karşı dayanıklı olduğu için kimyasal kaplarda, laboratuvar masalarında, ayrıca her türlü kontraplak ve dekoratif üst yüzey kaplama levhaları yapımında, tornacılık ve oymacılıkta kullanılır.

Top